Program indir
Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber
Doğukan tarafından 05 Ağustos 2015, Çarşamba günü eklendi.
İlk Trafik Lambası Google'da Doodle yapıldı! Google'dan ilk trafik lambasının yıl dönümü için Doodle
İlk Trafik Lambası Doodle Oldu

Google'dan ilk trafik lambasının yıl dönümü için Doodle geldi. Arama devi Google, ilk trafik lambasını unutmadı ve ilk trafik lambası için Doodle yaptı. İlk olarak 5 Ağustos 1868 tarihinde Londra'da kurulan ilk trafik lambasının ardından, bugün 101. yıl dönümü için google açılış sayfası trafik lambaları ile donatılmış durumda.

Niçin ilk nerede kullanıma sunuldu? İşte ilk trafik lambası detayları. İLK TRAFİK LAMBASI BUGÜN İNGİLTERE'DE KURULDU! ülkemizde 1929 yılında ilk trafik lambası kullanılmaya başlandı.

İlk trafik ışığı 1868'de Londra'ya konmuştur. İlk trafik lambaları yedi metre yüksekliğindeki demir kolonlar üzerinde Londra’nın Parlamento Alanı’nda, Bridge Caddesi ile New Palace Yard Caddesi’nin birleştiği köşeye kondu ve 10 Aralık 1868 günü hizmete girdi. Yapım çalışmalarına Londra Emniyet Müdürü Richard Mayne’- nin bizzat nezaret ettiği bu ilk trafik lambası, parlamenterlerin parlamento binasına daha güvenli ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için düşünülmüştü.

İlk trafik ışığı tabi ki günümüzdeki gibi otomatik değildi. Bir polis memuru kurmalı bir kol ile renkleri değiştiriyor, düzeni bu şekilde sağlamaya çalışıyordu. İlk trafik lambası yeşil ve kırmızı renkten ibaretti. Kırmızı "DUR", yeşil ise "DİKKAT" anlamını taşımaktaydı. Peki, trafik lambalarının renkleri neden, kırmızı ve yeşil? Çünkü, kırmızı ve yeşil renkleri, renk körü insanların ayırt edebilecekleri renkler olması nedeniyle tercih edilmiştir.